+90 535 397 59 38
info@calisetiket.com

Dokuma Etiket

Herkes için etiket çözümleri!

Dokuma Etiket Görselleri

Nedir Dokuma Etiket?

Dokuma etiket, polyester iplik kullanılarak özel makinelerde üretilen etiket türüdür. Genellikle tekstil endüstrisinde kullanılır. Dayanıklı ve detaylı bir etiket oluşturmak için ipliklerin birlikte dokunmasıyla üretilir. Dokuma etiketler, çoğu zaman bir ürün hakkında bilgi sağlamak için kullanılır. Marka adı, logo, beden, bakım talimatları ve diğer ilgili detayları barındırırlar. Giyim, aksesuar ve diğer tekstil ürünlerine sıklıkla markalama ve tüketiciye önemli bilgiler sağlamak amacıyla eklenir.

En Çok Kullanılan Etiket Türü

Güçlü ve zengin görünümü nedeniyle giyim ve benzeri bir çok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bir çok ürüne marka değeri katmanın en yaygın yoludur. Bu tip etiketlerin üzerinde genellikle firma adı, logo ve beden numarası bulunmaktadır. Kullanımı oldukça yaygındır. Öyle ki, “her üç insandan ikisinin giydiği kıyafet en az bir adet dokuma etiket barındırır” önermesi pek de yanlış olmaz. Dokuma etiketler, tekstildeki kullanım yerlerinden ötürü “ense etiketi” olarak da bilinirler.

Neden Dokuma Etiket Kullanmalısınız?

Profesyonel bir dokuma etiket en doğru reklam seçeneğidir diyebiliriz. Çünkü ürün kullanıldığı süre boyunca etiket onunla birlikte yaşamaya devam eder. Elbette ki bunun nedeni dokuma etiketin, en uzun ömürlü etiket türü olmasıdır. Yıkama ve kullanıma bağlı aşınmaya ve yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdırlar. Bu nedenle, ürününe güvenen başarılı firmaların dokuma etiketi tercih etmeleri tesadüf değildir. Tercih nedenlerinin en başında “uzun ömürlü ve konforlu olmaları” gelir. Açıklamak gerekirse, ideal bir etiket dokuma en az ürünün ömrü kadar dayanıklı olmalıdır. Ürün üzerine kullanılan etiketlerin, öncelikle kalıcı olması esastır. Bu demektir ki, dış etkenlere ya da yıkamaya bağlı olarak solma veya kararma yapmamalıdır. Kaliteli bir dokuma beden etiketin, sıklıkla yıkanmasına rağmen renklerinde solma olmadığını görürsünüz. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, alternatifi olan bez baskı yıkama talimatı etiketten çok daha uzun ömürlüdür. Diğer taraftan, tüketicinin gözünde dokuma etiketin kalite algısı, bez baskı etikete göre çok daha yüksektir. İstenirse, dokuma etiket baskı yapılarak da kullanılır. Fakat dokuma etiket ile kumaş etiket baskı fiyat açısından kıyaslanmamalıdır. Kumaş etiket baskı modellerini incelediğinizde bu farkı çok net görebilirsiniz. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için bez baskı etiket sayfamıza bakabilirsiniz. Etiket üzerindeki yazıların kalıcı olması neden önemlidir? Çünkü yıllar sonra bile tüketici, ürün üzerinde sizin markanızı görür. Elbette ki bu da kalite algınızı oldukça yükseltir. Aradan uzun yıllar geçse dahi insanların sizin ürünlerinizi tekrar tercih etmesine neden olur. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı dokuma, en çok kullanılan etiket türüdür. Hiç şüphesiz ki, ürün üzerindeki dokuma etiket sizi temsil eder. Başka bir deyişle etiket, markanızın imzası gibidir. Fakat şu kesinlikle unutulmamalıdır; doğru bir etiket, kullanıcıyı hem görsel hem de fiziksel olarak rahatsız etmemelidir. Müşteri bir şekilde etiketten rahatsız olursa onu keserek üründen ayırır. Bu ise sizin imzanızın ürün üzerinden silinmesi anlamına gelir. Şık ve kaliteli bir dokuma etiket ile ürününüzü bu tip kötü sürprizlerden uzak tutmuş olursunuz. Bize göre, ürününüze güveniyorsanız ve son kullanıcıya anlatmak istediğiniz bir hikayeniz varsa, tercihiniz bu etiket türü olmalıdır. Ürününüze sofistike bir dokunuş katacak özel dokuma etiketlerle markanızı farklı kılabilirsiniz. Sıradanlığa razı olmayın. Giysi ve aksesuarlarınızın öne çıkmasını sağlayacak, size özel dokuma etiketleri, gelin sizin için biz hazırlayalım.

Size Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Az miktarda dokuma giysi etiketine mi ihtiyacınız var, yoksa binlercesine mi? Siparişin türü ya da adeti ne olursa olsun, yanınızdayız. Bize sadece ihtiyacınız olan etiket ile ilgili ön bilgi verin. Ardından doğru bir planlama ile birlikte yol alalım. İster köklü bir şirket olun, ister yepyeni bir start-up. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir etiket oluşturmanıza yardımcı oluyoruz. Çalış Etiket, özel giysi etiketlerinden, ölçü ve bakım etiketlerine kadar çok farklı türde üretim yapmaktadır. Özgün bir tarz mı istiyorsunuz? Elbette ki, bizim tasarladığımız ve üretim bandından çıkan her dokuma etiket %100 size özel olacaktır. İstediğiniz ebat, renk ve şekilde üretim yapabiliriz. Elbette ki buradaki asıl amaç logonuzun, yazılarınızın ve renklerinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamaktır. Çalış Etiket olarak biz, doğru bir işbirliği içerisinde harika sonuçlar alabileceğimize inanıyoruz. Gelin, müşterilerinizi şaşırtacak tasarımı, Çalış Etiket uzmanlığı ile birlikte hazırlayalım. Üstelik bunu, ücretsiz tasarım desteği ile gerçekleştirelim. Şunu hatırlatmakta fayda var, dokuma etiket online sipariş yöntemi ile çözüme kavuşturulacak kadar basit bir konu değil. O nedenle sizinle doğrudan iletişim halinde olmamız önemli. Dokuma etiket ile ilgili her türlü soru için bize danışmaktan çekinmeyin. İşinde uzman, güler yüzlü ekibimiz, dokuma etiket üretim sürecinin her adımında size rehberlik edecektir. Daha fazla bilgi veya seçeneklerinizi daha ayrıntılı olarak tartışmak için lütfen bizimle iletişime geçin. Çalış Etiket, sektör içerisinde saygın bir yere sahiptir. Eminiz ki çok kısa bir süre içerisinde Çalış Etiket’in doğru seçim olduğu kararına varacaksınız!

Sipariş ve İmalat Aşamaları

Etiket yaptırmak için bize ulaştığınızda hangi sıralamayı takip ediyoruz? Gelin, birlikte göz atalım.

Sipariş Öncesi Görüşme

Yaptığımız ilk görüşmede, siparişiniz ile ilgili genel bilgileri sizden alıyoruz. Etikete dair tür, adet, renk gibi detayları netleştiriyoruz. Sonrasında sözlü ve yazılı olarak size fiyat teklifimizi sunuyoruz. Çoğu zaman size, fiyat teklifi ile birlikte taslak grafik çalışması da gönderiyoruz. Bu taslak, işin genel hatlarını barındırır ve bir “ön açıklama” gibidir. Teklifin onaylanmasından sonra tasarım aşamasına geçebiliriz.

Grafik Tasarım

Dokuma etiketler, müşterinin özel talebine göre şekillenir. Yaptıracağınız iş ile ilgili hazır bir tasarımınız yoksa, sizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, ücretsiz grafik tasarım çalışması hazırlıyoruz. Dokuma etiket ölçüleri ve ve renkleri ile ilgili sizi doğru bir şekilde yönlendirebiliriz. Konusunda uzman grafik ekibimiz, tasarımı sanat ile buluşturup, size en iyi seçenekleri sunacaklardır. Özellikle tasarım aşamasında, en az sizin kadar titiz ve hassas olduğumuzu bilmenizi isteriz. Size özel hazırladığımız çalışmayı onayınıza sunarız. Sizin tasarıma onay vermeniz durumunda ancak bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Desen Çalışması

Bir sonraki adım desen çalışmasıdır. Desen çalışması, etiketin dokuma makinesinde işlenebilmesi için yapılan uygulamadır. Bu işin uzmanları tarafından, özel bir bilgisayar programı vasıtasıyla hazırlanır.

Numune

Elbette ki, sizin talebinize bağlı olarak numune çalışması da yapılabiliriz. Fakat bunu, vereceğiniz siparişin belli bir miktarın üzerinde olması halinde gerçekleştirebiliyoruz. Diğer taraftan numune çalışmasının ürünün size ulaşma süresini bir miktar etkileyebileceğini de hatırlatmak isteriz.

İmalat (Dokuma)

Bütün bu aşamalardan sonra artık imalata geçebiliriz. Hep birlikte “dokuma etiket nasıl yapılır” sorusuna cevap arayalım. Markanıza özel tasarlanan etiket, profesyonel makinelerde dokunmaya hazırdır. Etiketler, zemini oluşturan ve çözgü adı verilen temel bir malzeme üzerine %100 polyester iplik ile dokunarak üretilirler. Böylelikle üst katmanı oluşturan iplikler zeminden bir miktar yükselir. Bu da etikete hafif bir üç boyut hissi verir. İmalat sırasında dokuma etiket makinesinin yaptığı her vuruş, atkı olarak adlandırılmaktadır. Biz standart üretimlerimizde 52 sıklık atkı kullanmaktayız. Atkı sıklığının azaltılıp arttırılmasına paralel olarak etiketin kalitesi de azalır ya da artar. Bir etiketin atkı sıklığı ne kadar yüksekse o kadar fazla iplik ile dokunuyor demektir. Yüksek atkı sıklığı ile tasarıma daha fazla ayrıntı sığdırabilirsiniz. Ayrıca, ne kadar ince iplik kullanılırsa o kadar detaylı bir sonuç elde edilmektedir. Sizin tercihinize bağlı olarak, etikete alternatif uygulamalar yapmak da mümkün. Sim, parlatma, gofre (kabartma) bunlardan bazıları.

Rulo veya Kesme Katlama

Etiketler, dokunduktan sonra müşteriye rulo halinde ulaştırılabilirler. Fakat bizimle çalışan firmaların genel tercihi, kesilmiş ve katlanmış etiket kullanmaktır. Etiketlerin kesiminde çoğu zaman ısı yöntemi uygulanır. Genel olarak bu tekniğe sıcak kesim adı verilmektedir. Orta katlama, kenar katlama, kelebek katlama ve sıcak kesim (düz kesim) gibi çok farklı kesme/katlama yöntemleri mevcuttur. Kenar katlama etiketlerin katlama payı 8 mm’den az olamaz. Kimi etiketlere ultrasonik ve lazer kesim tekniği de uygulanabilir. Etiketlerde kesme ve katlama ile ilgili çalışma yapılırken dikiş payları da hesaba katılmalıdır. Bu paylar dikkate alınmadığı durumlarda dikişler yazı üzerine gelebilir.

Kesme Katlama Şekilleri

Aşağıdaki görselde başlıca kesme katlama şekilleri ile ilgili çalışmayı bulabilirsiniz.

Dokuma Etiket Katlama Şekilleri
Dokuma etiketlerde, temelde dört farklı kesme/katlama yöntemi uygulanmaktadır:

Düz kesim: Katlama payı bırakılmadan kesilen etiketler bu sınıfa girer.
Kenar katlama: Etiket, sağından ve solundan pay bırakılıp içe katlanır. Bu pay, genelde 8 mm olarak hesaplanmaktadır.
Orta katlama: Üstten ve alttan gerekli dikiş payları bırakılarak etiket tam orta çizgisinden katlanır.
Kelebek katlama: Etiketin, sağından ve solundan bırakılan dikiş payları, yukarıya doğru kıvrılarak katlanır.

Dokuma Etiket Modelleri?

Yanlış etiket seçimi, bir çok firma için verimsiz sonuçlara yol açmaktadır. Bu nedenle ürünleriniz için doğru etiket türünü seçmeniz son derecede önemlidir. Aksi takdirde, tüm kalite algınızı tehlikeye atabilirsiniz. Dokuma etiket modelleri gibi tekstil dokuma etiket fiyatları da değişkenlik ve çeşitlilik gösterebilmektedir. Elbette ki farklı ihtiyaçlara cevap veren bir çok etiket türü vardır. Çalış Etiket’in uzman kadroları, size bu konuda rehberlik etmeye hazırdır. Aşağıda en çok tercih edilen dokuma etiket türleri ile ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

Atkı Saten

Atkı Saten Woven Label

İnce desenler, zarif yazılar veya logolar. Atkı Saten, “yüksek yoğunluklu dokuma etiket” olarak da bilinmektedir. Tasarımdaki tüm detayları ürün üzerine yansıtmak adına bu etiket türünü tercih edebilirsiniz. Hiç şüphesiz atkı saten, en yaygın etiket türüdür. Genelde iki veya üç renk etiketler tercih edilmektedir. Bununla birlikte, maksimum renk sayısı sekize kadar çıkabilir. Gerekli şartlar yerine getirildiği taktirde, atkı saten ile fotoğraf kalitesine yakın etiket üretmek bile mümkündür. Elbette ki bunun için etiket boyutu, renk sayısı ve atkı sıklığı gibi etkenlerin doğru değerlerde kullanılması gerekir. Diğer taraftan çalışılan renkler birbirine harmanlandığı ve birbirinden etkilendiği için renk seçimine çok dikkat edilmesi gerekir. Atkı Satende zemin de renk olarak hesaplanır. Örneğin, zemin beyaz yazı siyah bir çalışmada iki renk vardır. Ve fiyatlandırma yapılırken iki renk olarak değerlendirilir.

İmalat aşamasında 100, 90, 75 veya 50 denye iplik kullanmak mümkündür. Biz, standart olarak 90 denye iplik kullanıyoruz. Denye kelimesi ipliğin gram olarak ağırlığını ifade eder. 50 denye iplik, 100 denye ipliğinin yarısı kalınlığındadır. Bundan dolayı daha ince, detaylı ve ayrıca yumuşak bir his verir. Zarif, ipeksi yapısı nedeniyle bebekler ve çocukların giyeceği ürünler için en uygun etiket türüdür atkı saten. Ayrıca küçük harflere ve ayrıntılara sahip logolar için de idealdir. Kalite algısı yüksek giyim markaları için 50 denye “Atkı Saten” en iyi seçenek olacaktır. 50 denye iplik ile üretilen dokuma etiketler, mevcut en yüksek yoğunluklu dokumaya sahiptir. Burada iplik kalınlığı kadar dokuma sıklığının da önemli bir etkisi bulunmaktadır. Şüphesiz ki bu ikisi bir araya geldiğinde mükemmel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. En ince ayrıntıları gösteren yumuşak ve şık etiketlerin sırrı işte budur.

Saten

Saten Dokuma Etiket Satin

Saten Etiket, pürüzsüz bir parlaklığa sahiptir. Bu tip etiketlerde zemin rengi genelde beyazdır. Bununla birlikte siyah ve nadiren bej gibi açık renkler de olabilirler. Saten dokuma iç çamaşırları, bebek kıyafetleri veya vintage görünüm için mükemmel bir seçimdir. Eskitme görünümlü, hafif parlaklığa sahip yumuşak bir etiket arıyorsanız, saten dokuma ilginizi çekecektir. Zira saten daha net ve belirgin bir dokumaya sahiptir. Şu soru önemlidir: Atkı saten yerine neden saten dokuma etiketleri seçmelisiniz? En nihayetinde saten, atkı saten ile neredeyse aynı fiyattır. Kimi müşteriler için iki etiket türü arasında tercih yapmak zor olacaktır. Saten etiketi seçen çoğu insan, görün ve verdiği hissi atkı satene tercih etmektedir. Nostaljik esintili giysiler veya aksesuarlar yapıyorsanız, saten tercih edebilirsiniz. Bebek kıyafetleri için de harika bir seçimdir. Çok renkli ve detay içeren bir etiket istiyorsanız bir daha düşünmenizde yarar var. Zira, arka plan renk seçenekleri kısıtlıdır. Bu düşünüldüğünde saten dokuma etiketler sizin işinize uygun değildir sonucunu çıkarabiliriz.

Tafta

Tafta Dokuma Etiket Taffeta

Tafta etiketler için daha ince bir alt zemin (kumaş) kullanılmaktadır. Bu yapısından dolayı, önden bakıldığında arka plandaki iplikleri görebilirsiniz. Bu etiketler eski tarz veya klasik görünüm için en iyisidir. Tüm dokuma etiketlerin en az yumuşak olanıdır. Bunu dikkate alarak doğrudan cilde temas etmeyen bir yere yerleştirmek/kullanmak en doğrusudur. Tafta etiket, mevcut en ekonomik dokuma etikettir. Tafta etiketler diğer dokuma etiketlerden daha ince ve daha şeffaftır. Ancak ekonomik bir etiket arıyorsanız, tafta dokuma etiket ihtiyaçlarınız için mükemmeldir. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, tafta etiketin cilt için rahatsız edici olabileceği gerçeğidir. Bu özelliğinden dolayı, etiket cilde temas ediyorsa, tafta etiketi önermiyoruz.

Yapışkanlı Dokuma

Kendinden Yapışkanlı Dokuma Etiket

Bu tip etiketler düz kesim olarak hazırlanır ve arkasına çift taraflı bant kullanılır. Tıpkı bir sticker gibi, bağlı bulunduğu zeminden çıkartılıp ürün üzerine yapıştırılır. Sıklıkla eşarp ve şal benzeri ürünlerde kullanılmaktadır. Burada amaç, ürünün görselliğini bozmadan markalama yapmaktır. Ürünü satın alan müşteri, çoğu zaman yapışkanlı dokuma etiketi çıkarır. Zira bu tip ürünlerin görünür kısımlarında etiket bulunması tüketiciye görsel açıdan rahatsızlık verir. Kendinden yapışkanlı etiketler, çanta ve ayakkabı gibi etiketin dikilmesinin mümkün olmadığı ürünler için de tercih edilmektedir. Atkı saten, saten veya tafta ile yapışkanlı dokuma etiket imalatı yapmak mümkündür. Bu arada, dokuma etikete yapışkan uygulaması yapıldığında fiyatın bir miktar arttığını da hatırlatalım.

Lazer Kesim Dokuma Etiket

Lazer Kesim Arma Dokuma Etiket

Arma Etiket ve Okul Etiketi olarak da bilinirler. Dokuma etiket makinesinde hazırlanan etiketlerin arkasına tela yapıştırılır. Bu tela sayesinde etiket bir miktar kalınlaşır. Etiket, bu işlemlerin ardından lazer makinesinde istenen formda kesilmeye hazırdır. Lazer kesim makinesinin en önemli özelliği etikete özel kesim şekilleri verilebilmesidir. Ayrıca arka kısma kullanılan özel bir silikon tela (BSN) sayesinde “ütü ile yapışan etiket” üretimi yapmak da mümkündür. Bu şekilde hazırlanan etiket, dikim zahmetine katlanmadan pratik bir şekilde ürüne sabitlenebilir. Etiketin etrafına nakış işlenerek farklı bir doku oluşturulabilir. Arma etiketler, mont, kaban, şapka gibi ürünler üzerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Spor kulüplerinden okullara kadar çok yaygın bir sektör profili vardır. Siz de markanızın kalite algısını yükseltmek için arma etiketi deneyebilir, ürünlerinize farklı bir hava katabilirsiniz.

Simli Dokuma Etiket

Simli dokuma etiketler, moda dünyasında ihtişamın somut göstergesidir. Işıltılı renklerle süslenmiş bu etiketler, herhangi bir giysi veya aksesuarın estetiğini anında yükseltir. Parıldayan albenileriyle insanları etkiler ve hatta işinize bir miktar sihir katarlar. Genellikle altın, gümüş ve bakır renk olarak kullanılırlar. Elbiselerden el çantalarına kadar bu etiketler lüks ve seçkinlik duygusu yaratır. Bütün bunların yanı sıra özellikle hatırlatmamız gereken bir detay var. Bu tür etiketleri giysilerde kullanırken çok dikkatli olun. Zira vücuda temas eden yerlerde kullanılmaları durumunda kaşıntıya neden olabilirler. Ayrıca simli etiketlerin normal etiketlere göre iki kat pahalı olduğunu da göz ardı etmeyin.
Simli dokuma etiketlerle yaratıcılığınızı serbest bırakın ve markanızın kimliğini güçlendirin. Ürünlerinizin büyüleyici bir ışıltıyla parlamasına izin verin. Hemen şimdi firmanıza en uygun etiket için bizimle irtibata geçin.

Özel tasarım dokuma etiket örneklerimizi görmek için sayfanın üst kısmındaki galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

Sohbeti başlat...
Canlı Destek
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button