+90 535 397 59 38
info@calisetiket.com

Sticker Etiket

Herkes için etiket çözümleri!

Sticker Etiket Görselleri

Sticker Etiket Nedir?

Bir ürün üzerine yapıştırılmış, satılacak mal hakkında yazılı veya basılı bilgi ve sembollerin bulunduğu kağıt, plastik film, kumaş, metal veya diğer malzemelerdir.

Yapışkanlı Sticker Hakkında Daha Fazlası

Temelde neredeyse bütün yapışkanlı etiketler aynıdır. İstisnaları bulunmakla birlikte bir yüzünde reklam mesajı, diğer yüzünde ise yapışkan bulunmaktadır. Bir reklam malzemesi olarak isim yazılı yapışkanlı etiket (yapışkan sticker) pratik kullanımından ötürü bir çok sektör tarafından tercih edilmektedir. Başta gıda ve giyim olmak üzere yaygın bir kullanım ağına sahiptir. Şişeler, kutular, kavanozlar veya çantalar üzerinde uyumlu bir görünüm oluşturmak için sıklıkla başvurulan bir çözümdür. Yanı sıra, tekstil sektöründe değişik amaçlar için de ihtiyaca cevap verir. Yapışkanlı etiket, gerektiğinde beden numarası olarak da kullanılmaktadır. Karton etiket veya direk ürün üzerine yapıştırılan sticker, beden numarası işlevini fazlasıyla görür. Kullanım amacına bağlı olarak bir çok türü vardır. Seçenekler arasında uygun olanın hangisi olduğunu belirlemek sizin için zor olabilir. Bu nedenle, sticker yaptırma konusunda kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için size bir telefon kadar yakın olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Neden Sticker Baskı?

Özel etiketler ve çıkartmalar, ambalajınıza profesyonel ve göz alıcı bir görünüm kazandırmayı kolaylaştırır. Ama hepsi bu kadar değil. İşletmeniz ile her etkileşim, markanızı geniş kitlelere duyurmak ve insanların adınızı hatırlamasını sağlamak için bir fırsattır. En önemlisi yapışkan etiket baskı oldukça pratik bir reklam malzemesidir. Marka etiketi olarak bir çok firma tarafından tercih edilmektedir. Bunun başlıca nedeni esnek bir reklam malzemesi olmasıdır. Örnek olarak, üzerinde ürün bilgisi olmayan bir turşu şişesini düşünelim. Bu ürün, şeffaf etiket baskı sayesinde anında bir markaya dönüşebilmektedir. Ancak bu şekilde, tüketiciye vermeye çalıştığınız mesajın kalıcı olduğundan emin olabilirsiniz.

Kendinden Yapışkanlı Etiket Çeşitleri

Kişiye özel sticker baskısı, kullanılan malzemeye bağlı olarak farklı adlar alırlar. En çok kullanılanları Kuşe Etiket, PP Opak Etiket ve Şeffaf Etiket olarak sıralayabiliriz. Ayrıca bu türlerin de Vellum Etiket, Cam Etiketi, Çift Taraflı Etiket, Kraft Etiket, Metalize Sticker Etiket, Hologram Etiket, Non-perm Sticker Etiket, Az Yapışkanlı Etiket, Birinci Hamur Sticker Etiket, Folyo Etiket, Kuyumcu Etiketi olarak adlandırılan bir çok alt çeşidi bulunmaktadır. Elbette ki etiket seçimi konusunda bizden destek alabilirsiniz. Çalış Etiket olarak doğru tercih konusunda size elimizden gelen yardımı yapacağımızdan emin olabilirsiniz. En sık kullanılan etiket türleri ile ilgili açıklamalı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Kuşe Etiket: Kuşe kağıt üzerine baskı yapılan yapışkanlı etiket çeşididir. Yüzeyi pürüzsüz ve beyaz renklidir. Genel olarak orta tutunma (yapışma) mukavemetine sahiptir. Uygun fiyatı nedeniyle en çok kullanılan sticker türüdür. Kolay yırtılabilir bir özelliği vardır. Ayrıca ısı, nem ve sıvıya dayanıklı değildir. Tercih edilirken bu özelliği dikkate alınmalıdır. Direk güneş ışığına maruz kaldığında bir veya iki sene içerisinde solma yapabilir. Ayrıca kimi türleri termal ve ribon baskıya imkan tanır. Bu nedenle barkod etiketi için de özel kuşe kağıt türleri kullanılır. Kuşe etiket, genellikle tekstil ürünleri için tercih edilmektedir.
PP Opak Etiket: Adından da anlaşılacağı üzere ham maddesi plastik olan etiket türüdür. Yüzeyi parlak ve pürüzsüzdür. Şeffaf ve beyaz renkli olabilirler. Yüksek tutunma (yapışma) mukavemetine sahip bir etiket çeşididir. Kolay yırtılmadığı gibi, nem, sıvı ve soğuğa oldukça dayanıklıdır. Genelde kozmetik ve gıda sektöründe kullanılmaktadır.
Şeffaf Etiket: Plastik bazlı bir etiket türüdür. Bu nedenle Opak Etiket için geçerli olan bir çok özelliği barındırır. Yüksek yapışma mukavemetine sahiptir. Kolay yırtılmaz, ayrıca nem, sıvı ve soğuğa dayanıklıdır. Bu tür etiketleri cam kavanozların üzerinde veya vitrin camlarında sıklıkla görebilirsiniz. Duruma göre içten veya dıştan yapıştırma yapılacak şekilde üretilirler.

Bir yapışkanlı etiket nasıl seçilmeli ve tasarlanmalıdır?

Yapışkanlı etiketler, ürünlerinize, ambalajınıza ve daha fazlasına profesyonel bir kişilik katmanın en ekonomik yoludur. Ancak bu kadar çok boyut, şekil ve baskı tekniği mevcutken hangisinin size uygun olduğunu nasıl bileceksiniz? Hangi yapışkanlı etiketin ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacak, kullanışlı bir kontrol listesi oluşturduk. Tasarım ile ilgili bu listeye göz atmadan önce size şu hatırlatmayı yapmak isteriz. Çalış Etiket bünyesinde yapılan tüm grafik tasarımlar size özeldir ve ücretsizdir.

Etiket tasarımı kontrol listeniz:

Bunu beş ana başlık altında incelemek mümkündür. İlk olarak, etiket üzerine yazılacak bilgileri tespit etmeniz önemlidir. Sonrasında yapışkanlı etiketin ebatlarını belirlemelisiniz. Doğru bir form ve şekil seçimi de elbette ki olmazsa olmaz. İşinize en uygun malzeme ve baskı tekniğinin tespiti bizim işimiz. Ve en son olarak da kaç adet etikete ihtiyacınız olduğunu netleştirin. Şimdi gelin, bu başlıkları detaylandırarak inceleyelim.

Etiket üzerinde hangi bilgiler olmalı?

Öncelikle, okunabilirliği artırmak için daha büyük yazı tipleri ve az miktarda metin kullanın. Logonuz, özel bir slogan veya ürün detayı gibi tek bir göz alıcı noktaya odaklanın. Unutmayın, insanlar ürünlerle dolu bir rafa göz atıyor olabilir. Bu reyonda sizin markanızın dikkat çekerek öne çıkması önemlidir. Etiket tasarımına başlamadan önce, hangi bilgileri eklemeniz gerektiğini düşünmeniz gerekir. Etiketin ne için kullanılacağını düşünün. Bir ürün için mi? Markanızı ambalaj üzerine sabitlemek için mi? Yoksa kargo paketleri için mi? Amaca bağlı olarak, eklediğiniz bilgileri uyarlamanız gerekir. Sattığınız ürünlere bir etiket ekliyorsanız, logonuz ve ürün bilgileriniz muhakkak sticker üzerinde olmalıdır. Ayrıca ürünün adının yanı sıra, müşterinizin ihtiyaç duyabileceği malzemeler, aroma veya kullanım gibi ek bilgileri de içermelidir. Belirli ürünlerin bazı özelliklerini vurgulamak veya müşterilere bir ürün hakkında bilgi vermek mi istiyorsunuz? Bileşenleri ve alerjenleri belirtmek veya bir şeyin tamamen doğal mı yoksa yerel olarak mı yapıldığını not etmek için yapışkanlı sticker etiket kullanabilirsiniz.

Hangi boyutta etikete ihtiyacım var?

Etiketin boyutu, ihtiyaçlarınız ile doğrudan ilgilidir. Paketleme ve postalama için daha küçük etiketler yeterlidir. Aynı şekilde, ürüne son bir dokunuş eklemek için de küçük bir boyut mantıklıdır. Ürün etiketleri oluşturuyorsanız, müşterilerin okumasını kolaylaştırmak için muhtemelen biraz daha büyük bir şey isteyeceksiniz. Ancak bu aynı zamanda ürününüzün boyutuna da bağlıdır. Bir losyon şişesinde işe yarayan ebat, daha küçük bir baharat kavanozunda aynı görünmeyecektir! Neyin en iyi görüneceğine karar verebilmeniz için ürün kabınızı doğru bir şekilde ölçmeniz önemlidir. Siz de tasarıma bağlı olarak boyutu büyütmek veya küçültmek isteyebilirsiniz. Örneğin, büyük bir logonuz var ve çok fazla bilgi eklemeniz gerekiyor. Ölçüyü belirlerken bu ve bunun gibi detayları dikkate almalısınız.

Nasıl bir şekil seçmeliyim?

Etiketin şekli, reklam amacınıza ve markanıza uygun olmalıdır. Dikdörtgen, yuvarlak veya tamamen firmanıza özel şekilli bir etiket tercih edebilirsiniz. Ancak bu kararı alırken, logonuz ve tasarımınız ile uyumlu görünmesine dikkat etmelisiniz. Kare ve dikdörtgen şekiller biraz daha fazla alana izin verir. Ve hatta tasarımı daha belirgin bir biçimde öne çıkarır. Bazıları için bir daire veya oval şekil marka estetiğini geleneksel bir dikdörtgenden daha iyi tamamlayacaktır. Belki de bunların tamamen dışında, firmanızın geleneksel logosunu esas alan özel bir şekil hayal edebilirsiniz. Elbette hepsi mümkün. Fakat özellikle şekil konusunda biraz esnek olmanızda fayda var. Nihayetinde şekli belirleyen biraz da logonuz ve marka adınızdaki karakter sayısıdır.

Doğru malzeme ve baskı tekniğini seçin?

Etiketinizi tasarlarken, amaca uygun bir malzeme türü seçmeniz gerekir. Bu, etiketin genel görünümünü doğrudan etkileyecektir. Markanıza en uygun olan etiketi seçerken düşünmeniz gereken bazı noktalar var. Kimi etiketler uzun süreli kullanım için hazırlanırken, kimisi tek kullanımlıktır. Örnek vermek gerekirse, suyla temas edebilecek, buzdolabında veya derin dondurucuda saklanması gereken ürünler için, plastik bir etiket seçmeniz uygun olur. Bu malzeme şampuan gibi banyo ürünleri için de en iyisidir. Ayrıca, şişe ve kavanoz gibi kavisli yüzeylere iyi yapışır. Kağıt etiketler, suya dayanıklılığın sorun olmadığı her türlü kuru yüzey için harika iş görürler. Aynı zamanda kağıt torba ve kutu gibi ambalajlar için de bütçeye uygun bir seçenektir. Malzeme seçimini özetlemek gerekirse, su ve neme dayanıklı bir etiket istiyorsanız plastik malzeme kullanmalısınız. Su ve neme maruz kalmayacak bir etiket kullanılacak ise kağıt malzeme yeterli olacaktır. Ambalaj içindeki ürünün görünmesi sizin için önemli ise -plastik bazlı malzemeden üretilen- şeffaf bir etiket seçin. Bu seçenek, müşterilerinizin içinde ne olduğunu görmesini istediğiniz cam ve plastik kaplar için harikadır. Ayrıca şeffaf yapışkanlı etiketin, içten yapıştırma ve dıştan yapıştırma olarak iki farklı şekilde üretilmesi mümkündür. Ürün ambalajlarında dıştan yapıştırma etiket tercih edilirken, mağaza vitrini veya araçlar için içten yapıştırma etiket kullanılmaktadır. Yapışkanlı etiket üzerine, değişik baskı teknikleri ile lüks ve zarif bir dokunuş eklemek mümkün. Altın yaldız veya gümüş yaldız baskı, ürün ambalajlarına çok özel bir çekicilik katabilir. Bu seçenek, aynı zamanda hediyelik eşyalar için de mükemmel bir seçimdir.

Ne miktarda etiket?

Başlamadan önce düşünmeniz gereken son şey, ihtiyacınız olan miktardır. Kullanımınıza bağlı olarak, farklı ihtiyaçlarınızı değerlendirip karar verebilirsiniz. Daha düşük miktarlara ihtiyacınız varsa, tabaka sticker etiketler bütçe dostu bir seçenektir. Yeni başlıyorsanız size bu tür etiketleri tavsiye ederiz. Daha yüksek miktarlarda etiket istiyorsanız, o zaman rulo etiketler daha mantıklıdır. Bir kuka etrafına sarıldıkları için saklanması kolaydır. Bu seçenek, büyük miktarlarda maliyet tasarrufu sağlar ve daha geniş bir şekil seçeneği yelpazesi sunar. İhtiyaç duyduğunuz miktara göre, farklı teknikler ile üretim yapabiliriz. Diğer taraftan miktar, üretim maliyeti açısından etiketin birim fiyatını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Sipariş vereceğiniz adet ne kadar düşükse, birim maliyet fiyatı da o kadar artar. Elbette ki sipariş adetiniz ne olursa olsun, ihtiyaçlarınız doğrultusunda size yardımcı olmaya hazırız. Fakat unutmayın ki, işinizin devamlılığı söz konusu ise sipariş miktarını yüksek tutmanız sizin için avantajlıdır.

Özel tasarım sticker etiket baskı örneklerimizi görmek için sayfanın üst kısmındaki galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

Sohbeti başlat...
Canlı Destek
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button