+90 535 397 59 38
info@calisetiket.com

Metal Etiket

Herkes için etiket çözümleri!

Metal Etiket Görselleri

Metal Etiket Nedir?

Bir ürünü markalamak ya da kullanım ile ilgili bilgi vermek maksatlı üretilen, metal alaşımlı etiketlerin genel adıdır.

Metal Etiket Çeşitleri

Bu tip etiketleri, kullanım amaçlarına göre, plaka ve aksesuar olarak temelde iki ana gruba ayırabiliriz.

Metal Plaka

Plakalar, daha çok bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır. Başta sanayi ve üretim olmak üzere aklınıza gelebilecek her sektör tarafından kullanılırlar. Alüminyum, plaka etiketlerin imalatında en sık kullanılan malzemedir. Genellikle 0,5 mm kalınlığında alüminyum malzeme tercih edilmektedir. Bu kalınlığın altı veya üstü, standart dışı ve özel imalat kapsamında kabul edilir. Plakaların kenarları dik veya oval olmakla birlikte özel kesim tasarım da mümkün olmaktadır. Arka yüzlerindeki çift taraflı bant vasıtası ile belli bir yere yapıştırılarak sabitlenirler. Bu nedenle alüminyum sticker olarak da bilinirler. Yapışkanlı metal etiket, bu özelliğinden dolayı sticker etiket ile benzerlik gösterir. Bu tip etiketler, kimi zaman yapışkan yerine metal perçinler ile veya vidalanarak montaj yapılmaktadır. Plaka metal etiketlerin, dış ve iç mekanda kullanılmak üzere tasarım ve üretimi yapılmaktadır. İster dış mekanda, ister iç mekanda kullanılsın, metal etiket baskı üzerindeki yazıların dayanıklı olması çok ama çok önemlidir. Dış mekanda kullanılacak olan etiketlerin, güneş ışığı, yağmur, yüksek/düşük ısı ve benzeri dış etkenlere karşı dayanıklı olması gerekir. Diğer taraftan, iç mekan için üretilen plaka metal etiketlerin özellikle temizlik maddelerine karşı dayanıklı olmaları şarttır. Bütün bu yıpratıcı etkenlere karşı, baskının uzun süre muhafazası neredeyse hayati bir önem taşır. Zira bu tip etiketler daha çok uyarı amaçlı kullanılmaktadır. Dayanıklılık ile ilgili sıraladığımız özellikler, metalin kendi yapısından çok baskı tekniği ile ilgilidir. Burada asıl amaç, etiket üzerindeki baskının olabildiğince uzun süre sabit bir şekilde muhafazası olmalıdır.

“Metal plaka üzerine lazer yakma tekniği”

Plaka etiketler, genelde uyarı ve bilgilendirme maksatlı kullanıldığı için yazıların ilk bakışta dikkat çekmesi önemlidir. Metalin kendi rengi ile ayırt edilebilmesi için baskı renginin koyu olması şarttır. Örnek olarak, siyah, kırmızı veya lacivert renk metal plakalar için çok uygundur. Diğer taraftan, beyaz, gri veya sarı gibi renkler metal rengi ile ters kontrast oluşturmadığı için çok dikkat çekmez. Plaka etiketler üzerine çok farklı teknikler kullanılarak baskı yapmak mümkündür. Kullanılacağı sektör ve ürün özellikleri dikkate alınarak, UV baskı, serigrafi veya lazer yakma gibi teknikler kullanılarak markalama yapmak mümkündür.

Metal Aksesuar

Ağırlıkla tekstil sektörünün kullandığı etiket türüdür. Size özel üretilen kalıp ile her boyut ve formda aksesuar metal etiket üretmek mümkündür. Metal marka etiketi veya zamak etiket olarak da adlandırılmaktadır. Tekstil ürünü üzerine aksesuar olarak kullanımı mümkündür. Kalıpta açılan delikler vasıtasıyla tekstil ürününe dikilirler. Alternatif olarak, arka yüzündeki kulakçıklar vasıtasıyla sabitlenirler. Metal, kimi firmalar tarafından fermuar elcik olarak da kullanılmaktadır. Daha çok kalıp ve döküm tekniği kullanılarak üretilirler.

Kaplama Tekniği

Metal etiket üzerine sarı ve gümüş renk kaplama tekniği ile çalışma yapmak mümkündür. Bu teknik ile görsel olarak hoş bir görüntü yakalayabiliriz. Fakat unutmamak gerekir ki, bu tekniğin aynı zamanda bir takım handikapları da vardır. Özellikle sarı yaldız kaplamanın çok uzun ömürlü olmadığını bilmenizde fayda var. Yıkama ve güneş ışığı gibi etkenlere bağlı olarak yaldız kısa sürede solar veya dökülür. Görselliğin uzun süre muhafazası sizin için önemliyse, kaplamadan ziyade döküm tekniğini tavsiye ederiz.

Kabartma ve Gömme Yazılar

Yazı ve logolara kabartma veya gömme efekti ile uygulama yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken detay şudur. Metal etiket üzerindeki yazılar kabartma olursa renk çalışması yapmak mümkün olmaz. Ancak gömme tekniği ile birlikte yazıların ve logoların renklendirilmesi mümkündür.

Metal etiket fiyatları ile ilgili sormak istediğiniz her şeyi, Çalış Etiket uzmanlığı ile 7/24 cevaplamaya hazırız. Uzman kadrolarımızın size bir telefon kadar yakın olduğunu unutmayın.

Özel tasarım metal etiket örneklerimizi görmek için sayfanın üst kısmındaki galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

Sohbeti başlat...
Canlı Destek
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button